TJ Tatran Střešovice

Pohledem trenéra: baráž o EX-U20

Sečteno a podtrženo aneb pohledem trenéra o baráži extraligy U20.

V termínu 22. – 23.4. jsme skoro doma, na Ruzyni, pořádali baráž o extraligu kategorie U20. Podle rozlosování se dalo říct, že když vše půjde dle plánu, může být rozhodnuto o všem už první den.

Všemu předcházela jen dvou týdenní příprava, kde bylo potřeba nabrat trochu více fyzičky, vylepšit organizaci hry na hřišti a především chuť chtít hrát každý míč bez ohledu na to, jak to dopadne.

Po celé dva týdny byl vidět každým tréninkem posun vpřed, ale den před turnajem jsem stále pochyboval, že kvaldu zvládneme uhrát.

V den D začínáme prvním zápasem proti Havl. Brodu, do zápasu vstupujeme dost vlažně, podle Vojty je tenhle vývoj celkem normální a děje se to vždy. Soupeř hraje dobře a moc nás nepouští do zápasu, na co šáhne, to mu vyjde, a nám naopak moc ne. Za stavu 12:17 se postupně dostáváme do tempa, soupeř začíná kupit chyby a my je minimalizujme. Soupeř nás nechává rozehrát, avšak stíhací jízda nestačí, a tak první set prohráváme. Soupeř nás nechal rozehrát, přebíráme iniciativu a začínáme diktovat tempo zápasu. Díky spoustě zákrokům v poli a dohraným bodovým míčům pomalu a jistě lámeme morálku soupeře a otáčíme skóre na 2:1. Další set se hraje od začátku do konce podle toho, jak chceme my, soupeře jsme definitivně zlomili, ten neklade žádný odpor a my děláme první krok za udržením extraligy pro další rok.

Z pohledu trenéra hrál důležitou roli hrál první set, kde holky zaspaly začátek, ale postupně se dostávaly do tempa, což se nám strašně hodilo do dalšího průběhu turnaje.

V dalších dvou zápasech Kralupy potvrdily formu a poradily si 3:0 se Šternberkem a utekly hrobníkovy z lopaty v zápase s Havl. Brodem - ze stavu 1:2 (23:24) obrátily na 3:2.

Druhý krok (a ten bývá nejtěžší) i zápas a zároveň poslední zápas prvního dne nás pro změnu čekal až večer se Štemberkem.

Do zápasu vstupujeme podobně jako ráno, ovšem tentokrát vyrábíme mnohem více chyb, než soupeř. Nedá se říct, že nás soupeř přehrává, jen nejsme schopní dostat míč do hřiště. Soupeř hraje stále stejně a my se hledáme až do stavu 10:18, kde se daří série na podání. Přestáváme kupit chyby a začínáme divokou stíhací jízdu, kde zvládáme ubránit bodové útoky soupeře jak v poli, tak na bloku a vytáhnout několik těžkých míčů. Postupně stahujeme náskok soupeře a za stavu 21:21 začíná přetahovaná o každý bod, kterou nakonec ustojíme a připisujeme si první set. Posílení tím, že jsme schopni otočit těžce nepříznivý vývoj, pokračujeme dále v nastoleném tempu a hře a nenecháváme soupeře hrát a připisujeme si i druhý set. Ve třetím setu definitivně lámeme odpor soupeře a zápas se dohrává podle .... dalo by se říct trenérských představ. Připisujeme si i třetí set a definitivně jsme stali účastníky extraligy U20 i v sezoně 23/24.

V neděli už se tím pádem o nic nehrálo a dle toho vypadal první zápas, který vyzněl lépe pro Šternberk - Havl. Brod začal hrát až ve třetím setu.

V neděli nás čekal zápas s Kralupy. Šanci dostaly hráčky, které v sobotu tolik příležitostí neměly. Do zápasu vstupujeme jak jinak než, že necháme hrát soupeře, takže nám opět ujíždí vlak. Celkově ze začátku hra vypadla dost ospale. Z pohledu z venku to vypadá, že hráčky mají strach hrát a ne užít si zápas. Což se nám podařilo po druhém timu zlomit a konečně jsme začaly být důstojnějším soupeřem. Přesto i po zlepšení první set prohráváme. Do druhé sady vstupujeme lépe, hraje se vyrovnaně do půlky setu, kde díky obraně v poli a servisu odskakujeme a dohráváme set více v klidu. Další dva sety jsou jak přes kopírák. Hraje se jak na houpačce, chvilku taháme za delší provaz my, za chvilku soupeř, a tím pádem jsou oba dva sety vyrovnané. Ve třetím setu máme několik příležitostí set ukončit, bohužel několika nepřesnostmi dáváme soupeři šanci a dokážeme udělat nervy drásající koncovku, kterou nezvládáme a prohráváme 26:28. Ve čtvrtém setu  mají k ukončení zápasu blíže Kralupy. V dramatické koncovce ale šanci ukončit set dostáváme my, bohužel se to nedaří-  dostáváme eso a útočíme do bloku.... ,tím ukončujeme celý set i zápas a to opět 26:28.

Sečteno a podtrženo.

Ano, pochyboval jsem, že kvaldu uhrajeme. Nečekal jsem, že za dva týdny uděláme tolik práce:  vylepšíme organizaci hry, zapracujeme na agresivitě hry.  Ale stalo se! Kvalifikaci se podařilo uhrát - extraliga U20 je naše! Osobně musím říct, že mě výkon ve všech zápasech překvapil: s jakým nasazením a urputností se holky hnaly za každým míčem, jak na nich bylo vidět nadšení a chuť hrát (samozřejmě hrát takhle od začátku by bylo lepši ;-). Nejlepší na celé věci nakonec bylo to, že se nepoložily, když jim teklo do bot, že se zvládly vždy vrátit do zápasu. Totéž platí i o hráčkách, co hrály druhý den, dokázaly, že dovedou být důstojným soupeřem. Zahrály dobrý zápas, ač to nedopadlo. Zároveň díky holkám z lavičky, že dokázaly fandit vždy, když bylo třeba :-)

Takže klobouk dolů před celým týmem! A velké díky i všem fandům (a hlavně rodičovským jednotkám) za povzbuzování, byla to parádní atmosféra. Díky taky patří všem, co se podíleli na průběhu turnaje ;-)

Díky Majo, že to s námi odehrála- A trenérský kolektiv Ti přeje hodně štěstí v další volejbalové etapě ;-)

Nakonec mi přijde škoda, že tohle družstvo hrálo spodek extraligy U20, protože po kvaldě mám dojem, že mohlo hrát ve vyšších patrech.