TJ Tatran Střešovice

TJ Tatran Střešovice, volejbalový oddíl

Tatran.cz – U nás si vybereš   /  volejbal.tatran.cz

Volejbalový oddíl TJ Tatran Střešovice

působí na volejbalové scéně od začátku 50.let minulého století. To řadí oddíl mezi nejstarší nepřetržitě fungující volejbalové oddíly žen v republice. Za sedmdesát let se významně zapsal do historie ženského volejbalu:
 - start ve 39 ročnících nejvyšší soutěže - 13 medailí, z toho 6x titul Mistryň republiky,
- 6x účast v závěrečné části PMEZ – dvakrát 2. místo,
- v 60. a 70. letech zásobárna reprezentace – 24 reprezentantek
- základní šestka Tatranu ve složení Anna Mifková, Jana Vápenková, Elena Moskalová, Irena Svobodová, Karla Šašková a Hana Vlasáková tvořila páteř národního družstva v letech 1968 – 1975, s účastí na OH v Mexiku 1968 a v Mnichově 1972 a s řadou individuálních evropských ocenění,
- Regina (Ina) Obadálková nejlepší česká volejbalistka 20.století - v letech 1961 - 1994 hráčka, trenérka, funkcionářka Tatranu. (Odkaz na vizitku níže.)

Duší Tatranu byl Václav Mikuláš (1925–2017). Stál u zrodu klubu a střešovický volejbal táhnul po celou dobu svého života ve funkci předsedy. Obětavě zajišťoval potřebné zázemí, byl vedoucím družstev, asistentem trenérů, manažerem. Spolu s trenérem Antonínem Kyndrem vytvořili kompaktní pár a vytáhli střešovické volejbalistky na vrchol našeho i evropského klubového volejbalu. (Odkaz na vizitku níže.)

Impozantní éra a hegemonie Tatranu pominula koncem 70. let se vznikem středisek vrcholového sportu a později s profesionalizací volejbalových družstev. Družstvo žen se pohybovalo na špičce 1. ligy, v nejvyšší soutěži se objevilo jen 2x. Oddíl se soustředil na práci s mládeží. O úspěšnosti práce svědčí účast družstev juniorek a kadetek v nejvyšších republikových soutěžích. Řada odchovankyň se prosadila do juniorských reprezentací a do profesionálních našich i zahraničích družstev (např. Martina a Petra Novotné, Zuzana a Tereza Černianské, Jeřábová, Nováková, Kallistová, Haragová, aj.)

V současné době se počet aktivních členů oddílu pohybuje kolem 150 hráček a trenérů, z toho je kolem 100 žákyň a mládeže. Družstva jsou vedena zkušenými, kvalifikovanými trenéry (Novotný, Drahorádová, Berka, Hromádková, Jin Yuan Pan). Díky jejich nezištné a trpělivé práci a oddanosti klubu dochází v posledních letech po období určité stagnace k výkonnostnímu vzestupu zejména družstev mládeže. Střešovický volejbal zůstal amatérský, přesto na vysoké úrovni a patří stále k tomu nejlepšímu, co u nám máme jak v kategorii žen, tak dětí a mládeže.

Václav Mikuláš

regina Obadálková